Egyrészt fatüzelésű rakott kemencében sülhet bármi, aminek köze nincs a kovászos eljáráshoz vagy a kézműves szellemiséghez. Másrészt kenyér sülhet úgy rakott kemencében, hogy azt pédául gázolajjal fűtik ki. Gázolajjal??? Hogy mik vannak... Na itt már nagyon eltávolodtunk a kézműves szinvonaltól, ez inkább a falusi álhagyományokra épülő vállalkozói pragmatizmus terepe.
De térjünk vissza a fatüzeléshez. Valóban vannak elhivatott kistermelők, kézműves pékek, házi-pékek és tősgyökeres vidékiek, akik ezt az utat járják. Ez egy többszörösen nehéz és rögös út, ami nem való akárkinek és nem is bárki számára járható.
Vegyünk példának egy egyszerű rakott kemencét, amibe 8-10 darab 2-3 kilós kenyér fér el. Lássuk a kenyér útját abból kiindulva, hogy reggelre szeretnénk kisütni a kenyereket és, hogy ebben a kemencében nincs folyamatos hőutánpótlás, tehát vagy beérjük egy kör kenyérrel vagy többször kell megismételni ugyanazokat a lépéseket.
- Először is legyen bekészítve tüzifa (aprítva, hasogatva, szárazon).
- Ébredj fel hajnali három-négy körül és rakjál tüzet, ami kb 1,5 másfél óra
- Kisül egy kör kenyér, ami újabb 1-1,5 óra
- Ha újabb kört szeretnék süti, akkor minden bizonnyal rá kell fűtsek a maradékhőre, ami újabb 0,5-1 óra
- Majd jöhet az újabb 1-1,5 óra kenyérsütés.
Ha jól számoltam, akkor max 20 kenyér kisütéséhez hajnali háromkor kéne kelni és ideális esetben kb. 5 órára lenne szükség ahhoz, hogy reggel nyolcra készen legyünk. Nem egy fizikailag kivitelezhetetlen feladat, de kérdés, hogy megélhetés szempontjából mire elég ez a 20 kenyér.
Egyéb buktatók:
- nincs elég kávé!
- nem állandó a tüzelőanyag minősége
- a kemencében nincs beépített hőmérő
- nincs kapacitásod a tüzifa tárolására
- a környezetedben bosszantó, hogy télen-nyáron füstölögsz
- nem könnyű kapacitást növelni
- ha a pékség költözik, a kemecéje marad
- nem utolsó sorban, ha nincs tapasztalt hozzáértő szakember
A fatüzelés és az egyre fontosabb környezetvédelmi szempontok
Tudom, hogy a fatüzelés még mindig egy nagyon olcsó megoldás sok élethelyzetben, de a jövőben a faanyagra egyre inkább mint környezet-stabilizáló biomasszára vagy legfeljebb mint építőanyagra kell majd tekintenünk.
UI. Kiegészítő válaszként, a kézműves pékek zöme eletromos etázskemencével süt.